Top 5 zabawek edukacyjnych dla rocznego dziecka

Twoje dziecko ma już roczek, powoli zaczyna pokonywać znaczne odległości na własnych nogach i jednocześnie coraz mocniej zaczyna interesować się otoczeniem? To odpowiedni czas na to, aby zacząć przedstawiać mu wszystko, co znajduje się wokół, od przedmiotów codziennego użytku aż po ciekawe zabawki, które zajmą maluchowi czas, ale też będą wspomagać jego rozwój. Jeśli więc nosimy się z myślą o prezencie dla malucha z okazji ukończenia przez niego pierwszego roku jego życia- kupując zabawki przede wszystkim zwróćmy uwagę na zabawki edukacyjne. Będą one nie tylko ciekawe dla dziecka, ale też bezpieczne do stosowania, a dodatkowo będą wspierać rozwój malucha.

Dlaczego warto wybierać zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka?

Chociażby dlatego, że wspierają naukę kształtów i kolorów, wprowadzają dziecko w świat dźwięków i pokazują mu w prosty sposób wszystko, co go otacza. Pamiętajmy także o tym, że roczne dzieci zazwyczaj są bardzo ruchliwe- kiedy już nauczą się chodzić to chętnie korzystają z tej możliwości. Dzięki wciągającym zabawkom, które będą w stanie przykuć uwagę dziecka, będzie ono miało pewną rozrywkę i będzie mogło zająć się czymś innym oprócz samego biegania. Kolejną ważną rzeczą w przypadku tak małych dzieci jest bezpieczeństwo takich zabawek. Zawsze sprawdzajmy, czy dana zabawka jest dostosowana do używania przez maluchy poniżej 3 roku życia, o czym informację zawsze powinniśmy znaleźć na opakowaniu produktu. Bezpieczne zabawki dla dzieci  w tym wieku nie powinny mieć małych elementów, które dziecko łatwo mogłoby połknąć, bowiem roczne dzieci nadal bardzo lubią brać różne rzeczy do buzi. 

Zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka ranking najciekawszych

Prezentujemy prostą odpowiedź na pytanie o to, jakie zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka z pewnością okażą się dla malucha interesujące, a dodatkowo pozwolą mu szybciej się rozwijać:

Top 5 zabawek edukacyjnych dla rocznego dziecka

1. Kostka interaktywna SMALL FOOT

Im więcej możliwości daje taka kostka- tym będzie ciekawsza dla malucha. Jest to produkt przystosowany nawet dla bardzo małych dzieci. Kostka może być wykonana z drewna malowanego farbą przyjazną dla maluchów.

Taka kostka może uczyć dziecko kolorów, a także dopasowywania podstawowych kształtów figur geometrycznych za pomocą dodatkowego ich sortera. Zróżnicowane faktury i ciekawe elementy na pewno zainteresują malucha, który dopiero poznaje świat. Wiele modeli posiada także charakterystyczne, metalowe pętle, po których można przesuwać koraliki.

Taka kostka pomaga w kształtowaniu wyobraźni przestrzennej, rozwija motorykę oraz inteligencję. Kostka pozwala też kształtować u dziecka kreatywność, gdyż można bawić się nią na szereg różnych sposobów. Jest to więc taki gadżet, który szybko się nie nudzi, gdyż daje wiele różnych możliwości zabawy. Jednocześnie, wykonana z drewna jest zabawką solidną i odporną na uszkodzenia mechaniczne. 

2. Klocki Drewniane - Dopasowanie Kształtów

Są wprost idealne dla rocznego dziecka. Po pierwsze ze względu na to, że są bezpieczne, a drewno jest materiałem naturalnym, znacznie przyjemniejszym od plastiku.

Z pewnością uda się nam znaleźć całe mnóstwo zestawów takich klocków, które zainteresują nasze dziecko. Jednocześnie, mogą to być zarówno klocki w naturalnym kolorze drewna, które razem tworzą ciekawą układankę- tutaj dziecko układa określony kształt rozwijając swoją wyobraźnię przestrzenną.

Mogą to być też klocki kolorowe w różnych kształtach,gdzie dziecko uczy się podstawowych figur geometrycznych oraz podstawowych kolorów; a także klocki z różnymi rysunkami, za pomocą których dziecko będzie się uczyło nazw zwierząt czy przedmiotów. Ciekawe są również proste zestawy umożliwiające zbudowanie tęczy, stonogi czy innego zwierzątka, który na pewno skradnie serce malucha. 

3. Cymbałki

Wprowadzają dziecko nie tylko w świat kształtów i kolorów, ale i dźwięków. W wersji drewnianej, cymbałki mogą przyjąć ciekawy kształt- samochodu, krokodyla lub kaczki.

Zabawka może też dodatkowo posiadać sznureczek, za pomocą którego można ją przemieszczać, co daje jeszcze więcej frajdy. Dziecięce cymbałki pomagają poznawać kolory, które dodatkowo posiadają przypisane do siebie różne dźwięki.

To pozytywnie wpływa na rozwój słuchu u malucha i rozwija w nim muzykalność. 

4. Drewniana kolejka

Bardzo kolorowa, złożona z wielu elementów przyciągających wzrok dziecka, posiadająca dodatkowy sznureczek, za który można pociągać po złożeniu całego zestawu tak, aby kolejka mogła się poruszać.

Każdy z wagonik może być zbudowany z innych kształtów i może posiadać dodatkowe aplikacje, które wywołają uśmiech na twarzy dziecka. Taka zabawka dostarcza nie tylko świetnej zabawy przez wiele godzin, ale też rozwija wyobraźnię i kreatywność.

Doskonale wpływa na kształtowanie motoryki malucha, ale przede wszystkim pozwala ćwiczyć zdolności manualne, tak potrzebne przy konstruowaniu bardziej złożonych kombinacji. 

5. Wieża edukacyjna

Zazwyczaj jest to zestaw klocków różnej wielkości, które układane jeden na drugim mogą stworzyć wieżę. Klocki mogą być drewniane, plastikowe lub kartonowe.

O ile zaskakujące może być dla nas to, że w początkowej fazie największą frajdę maluchowi sprawi przewracanie wieży, o tyle z zainteresowaniem będziemy obserwować, jak w miarę upływu czasu maluch zacznie również sam konstruować budowlę.

Dodatkowo, poszczególne elementy kostki mogą posiadać różne kolory, zwierzątka, a nawet rysunki ułatwiające naukę liczenia.