Jak przyspieszyć zaśnięcie dziecka?

Wiele małych dzieci ma problem z zaśnięciem, co nierzadko wiąże się z rzewnym płaczem oraz większym zmęczeniem rodziców, którzy przy pociesze cały czas czuwają. Istnieje jednak kilka sposobów, które działają jak swego rodzaju usypiacz. Spośród licznych technik na szczególną uwagę zasługują misie Szumisie. Dlaczego warto postawić akurat na to rozwiązanie?

Szumiś Lena mechanizm czujnik snu

Szumiś Sam mechanizm czujnik snu

Sen odgrywa ważną rolę w życiu każdego człowieka, jednak w przypadku niemowląt jest szczególnie istotny. Jest to związane z faktem, że malec każdego dnia silnie się rozwija i uczy nowych rzeczy, które za sprawą snu zostają lepiej utrwalone. Specjaliści zapewniają, że spokojne noce pozytywnie wpływają na dzieci i tempo tego, jak szybko przyswajają nowe informacje.

Rodzice od lat zastanawiają się, jak skutecznie uśpić swoją pociechę. Z tego powodu nierzadko noszą ją na rękach i delikatnie kołyszą. Jest to związane z faktem, że bliskość opiekuna wyjątkowo uspokaja malucha, jednak nie jest to najlepsza praktyka, ponieważ w pewnym sensie prowadzi do swego rodzaju uzależnienia dziecka, a więc będzie zawsze potrzebowało mamę lub tatę, by zasnąć. Nierzadko stosuje się także owinięcie pociechy za pomocą kocyka lub innej tkaniny, dzięki czemu jest unieruchomiona – wystaje tylko główka. W takich warunkach malec czuje się podobnie, jak w brzuchu mamy, kiedy jego ruchy również były ograniczone – a więc uspokaja się, co skutkuje szybszym zaśnięciem.

Okazuje się, że również skuteczną metodą jest szum. Dla noworodka szumienie to sytuacja, przez którą czuje się bezpiecznie i jest to związane z podobnym schematem, co otulenie pociechy. Mianowicie, kiedy płód znajduje się w brzuchu mamy, to rozwija się w pewnym stopniu jego słuch i dochodzą do niego właśnie szumiące odgłosy (stłumione dźwięki otoczenia, krążąca krew, bijące serce matki). Uznaje się, że najbardziej skuteczny jest szum biały (o równym widmie), jednak podobne również działają (szum fal morskich, szum różowy itd.). Podobne dźwięki wydaje suszarka, jednak używanie tego urządzenia w celu uśpienia dziecka może być niebezpieczne na dłuższą metę. Warto zatem skorzystać ze specjalnie przeznaczonych do tego przedmiotów. Jednym z nich może być szumiący miś – Szumiś!

Misie Szumisie to grono wyjątkowych zabawek w postaci pluszaków, które wyposażono w mechanizm szumiący. Każdy model oferuje pięć rodzajów szumu, dzięki czemu na pewno rodzic znajdzie ten, na który „wrażliwe” jest jego dziecko. Ów szum dla dziecka to nie wszystko, ponieważ zabawki te wyróżnia tryb samoczynnego wyciszenia się po godzinie pracy, co pozwala rodzicowi zapomnieć o potrzebie wyłączenia urządzenia. Szumiący miś w wyższych wersjach wyposażony jest również w czujnik snu oraz łączność z aplikacją na smartfony. Wiąże się to z faktem, że po obudzeniu się dziecka zabawka samodzielnie się włączy, a nawet wyśle powiadomienie na telefon opiekuna. Na uwagę zasługuje również fakt, że misie Szumisie mają różne wersje kolorystyczne i rozmiary, przez co rodzicowi uda się wybrać najbardziej odpowiedni egzemplarz.

Dobroczynne właściwości szumów dla dzieci

Usypianie małego dziecka może niejednokrotnie być wyjątkowo trudnym zajęciem, ponieważ niemowlęta bywają niespokojne, płaczą, a rodzic mimo trudów nie wie, dlaczego malec jest niespokojny. Okazuje się, że świetnym sposobem na uśpienie malucha są szumiące misie, emitujące kilka rodzajów szumu! Dlaczego warto się nimi zainteresować?

Małe dziecko po przyjściu na świat konfrontuje się z zupełnie nowymi warunkami do życia, co często powoduje dyskomfort wiążący się z płaczem i mówiąc ogólnie – niepokojem. Rodzić się jednak może pytanie, dlaczego szum dla dziecka jest sposobem na uspokojenie?

Kiedy pociecha znajduje się jeszcze w brzuchu mamy, to nie posiada wysoce rozwiniętych zmysłów. Co prawda rozwija się u niej słuch, ale nie rozróżnia dźwięków, tylko odbiera całą masę naraz. Należy również wspomnieć o właściwościach akustycznych wód płodowych. Te na swój sposób tłumią różne odgłosy, dlatego ostatecznie do dziecka trafiają w postaci, która w pewnym sensie przypomina szum. Ów szum jest mieszaniną dźwięków spoza organizmu matki, jak i wnętrza (czyli na przykład bijące serce, krążąca krew). Tak więc włączenie tego szumu uspokaja się niemowlę, ponieważ czuje się ono, jak jeszcze stosunkowo niedawno w brzuchu mamy – bezpiecznie.

Najczęściej wybieranym rodzajem szumu w tym kontekście jest szum biały dla dziecka. Posiada on płaskie widmo, czyli każda częstotliwość jest tak samo mocna. Często kojarzy się z dźwiękiem odkurzacza lub suszarki. Okazuje się jednak, że nie tylko on jest skuteczny, ponieważ bardzo często wykorzystuje się także różowy szum, którego charakterystyka jest odrobinę inna. Mianowicie, posiada opadające widmo, a więc w jego przypadku silniejsze są niskie częstotliwości. Dzieci są usypiane także różnymi „kompozycjami”, które imitują na przykład odgłos padającego deszczu, fal morskich itd. Wszystkie mogą skutecznie uspokajać dzieci!

Należy jednak pamiętać, że nie powinno się zostawiać dziecka obok źródła szumu na dłuższy czas. Jest to związane z faktem, że może się ono zbyt do niego przyzwyczaić i na swój sposób uzależnić. Uznaje się więc, by stosować szum trwający maksymalnie kilkadziesiąt minut. Warto z tego powodu zaopatrzyć się w przeznaczone do wydawania takich dźwięków zabawki, czyli szumiące misie!

Szumiś to zabawka, która oferuje rodzicowi włączenie jednego z pięciu różnych szumów (biały szum, różowy szum, fale morskie, deszcz, wody płodowe z bijącym sercem). Do tego jest bezpieczna w stosowaniu. Posiada funkcje automatycznego wyciszenia po godzinie, więc dziecko nie będzie narażone na wspomniane wyżej uzależnienie, a rodzic ucieszy się z wygody – nie będzie musiał samodzielnie zabawki wyłączać. Niektóre modele posiadają ciekawe funkcje, jak na przykład samoczynne włączanie się, kiedy zabawka wykryje, iż dziecko się obudziło w nocy. Dobrym rozwiązaniem są też szumiące misie łączące się z aplikacją na telefon, co daje rodzicowi znacznie większą kontrolę nad urządzeniem.

Sprawdź ofertę zabawek

Opinie o Misiach

Martyna
Martyna
Czytaj więcej
Moje dziecko miało spory problem z zaśnięciem i razem z mężem nie mogliśmy temu zaradzić. Oczywiście do czasu, aż kupiliśmy Szumisie. Opinie internautów na temat zabawek były pozytywne więc kupiliśmy podstawowy model i nie mogliśmy się nadziwić, że teraz nasza malutka Kasia śpi jak aniołek i nie płacze tyle przed zasypianiem 🙂 Serdecznie polecam, teraz mogę sama zasnąć spokojnie!
Dominik
Dominik
Czytaj więcej
Nie mam sporego doświadczenia jako ojciec, dlatego nie mogłem poradzić sobie ze skutecznym uśpieniem dziecka. Jakiś czas temu natrafiłem w internecie na opinie o szumiących misiach i postanowiłem kupić na próbę jeden egzemplarz. Okazało się, że po kilku minutach od włączenia zabawki synek uspokaja się i zasypia Do tego cieszę się, że szumisie można normalnie prać w pralce.
Angelika
Angelika
Czytaj więcej
Moja Milenka po urodzeniu była bardzo niespokojnym dzieckiem, jednak moja siostra poleciła mi Szumisie i dała swój egzemplarz (jej synek już ma 3 latka i śpi spokojnie). Najbardziej spodobał mi się fakt, że kiedy mała obudzi się w nocy, to zabawka sama się włącza, przez co córka szybciej uspokaja się i znów zasypia. Bardzo polecam, ponieważ teraz przynajmniej trochę mogę się wyspać
Marzena
Marzena
Czytaj więcej
Lubię na bieżąco śledzić różne technologiczne „perełki” dlatego zainteresowały mnie Szumisie. Opinie użytkowników najczęściej wskazywały na modele łączące się z telefonem i muszę powiedzieć, że to super sprawa! Nie muszę wstawać z łóżka, by wyłączyć zabawkę, a do tego dostaję powiadomienie, kiedy mój synek się obudzi. Jest teraz spokojniejszy, a ja mam chociaż troszkę ułatwioną sprawę!
Kinga
Kinga
Czytaj więcej
Moja siostra często narzekała, że jej synek nie może zasnąć. Szperając w internecie znalazłam opinie o Szumisiach i kupiłam na prezent jeden egzemplarz. Podobno świetnie się sprawdza, ponieważ nie tylko uspokaja dziecko, ale oferuje takie ułatwienia, jak czujnik snu (zabawka włącza szum, jak dziecko się budzi), albo automatyczne wyłączenie po godzinie. Wybiorę szumisie, kiedy urodzi się i moje dziecko!
Poprzedni
Następny