Gry i zabawki edukacyjne dla dzieci – dlaczego są tak ważne?

Wychowanie dziecka nie należy do najprostszych spraw. Jest to bowiem zajęcie niesamowicie odpowiedzialne i wymaga odpowiedniego podejścia, które wpłynie na całe życie pociechy. Nawet wybór zabawek jest istotny, o czym mówią specjaliści z całego globu. Znaleźć ich można sporo, jednak jakie rozwiną malucha? Oczywiście, najlepsze są zabawki edukacyjne dla dzieci.

Nie da się zaprzeczać, że głównym celem zabawek wcale nie jest przyniesienie frajdy. Mimo, że jest ona ważna, to najbardziej istotne są walory edukacyjne, jakie niosą różnego rodzaju produkty pociechom z całego globu. Istotne jest bowiem także poznawanie świata przez dzieci. Z tego powodu zawsze podczas zakupów powinno się zwracać uwagę na wyznaczony przez producenta wiek. Zbyt prosta zabawka może dziecko nudzić i nie rozwijać, a z drugiej strony zbyt skomplikowana spowoduje frustrację i szybko się znudzi.

Warto wspomnieć także o do niedawna powszechnym przekonaniu, że dziecko powinno mieć wiele zabawek pod ręką. Prawda okazuje się zgoła inna, ponieważ lepiej jest postawić na mniejszą ilość, jednak bardziej rozwojowych zabawek. Dzięki temu aspektowi pociecha spędzi więcej czasu bawiąc się jednym produktem.

Jak zabawa może pomóc w rozwoju?

Nadal jednak wiele osób zastanawia się, jak zabawa może pomóc w rozwoju? Dziecko bawiąc się wykonuje dane czynności w oparciu o własne pomysły, a tych każdego dnia ma coraz więcej. Dobra zabawka edukacyjna z kolei powinna dawać wiele możliwości, ponieważ dzięki temu, swego rodzaju „pula” pomysłów nie zostanie szybko wyczerpana. Przez to pociecha stymuluje swój umysł i poznaje świat oraz rządzące nim zasady, a także rozwija swoją komunikację z otoczeniem. 

Jakie najczęściej spotyka się zabawki edukacyjne? Dla najmłodszych występują w postaci układanek z klockami różnych kształtów, które pasują do konkretnych otworów. Dodatkowo takie produkty posiadają też inne funkcje, czyli np. ruchome elementy itd. To prosta lekcja ćwicząca umysł. Warto jednak zaznaczyć, że idealna zabawka będzie uczyła wielu rzeczy. Na rynku można spotkać produkty rozwijające mózg, przez wspomniane układanki, sprawność manualną (trzeba dobrze włożyć klocki), wyobraźnię, ponieważ zabawki często posiadają ciekawe wzornictwo. Co więcej, nierzadko stymulowana jest także pamięć pociechy, ponieważ pewne sekwencje musi powtarzać w przypadku danej zabawki edukacyjnej. Nie można też zapominać o znanych od wieków klockach, które pozwalają kreatywnie się bawić przez cały okres dzieciństwa. Nie da się przy tym nie wspomnieć o wyjątkowej ofercie marki Small Foot, która to właśnie słynie z podobnych produktów.

Istnieją także zabawki interaktywne dla dzieci. Zazwyczaj posiadają zasilanie elektroniczne, ponieważ taki produkt wydaje różne odgłosy, mówi, wymienia litery i cyfry. Dzięki temu dzieci mogą poznawać odgłosy świata (np. zwierząt, pojazdów), a także uczyć się alfabetu i liczb. To również ogromna zabawa, ponieważ dzieci potrzebują zróżnicowanych bodźców dźwiękowych tak samo, jak różnych zabawek. Znaleźć można też gry interaktywne, które nie tylko mogą uczyć dziecko, ale też polepszać relacje z innymi osobami i budować zaufanie.